Depresyon Hakkında


Depresyon İlaçsız Tedavi Edilir Mi?

Günümüzde en çok duyduğumuz psikolojik hastalıkların başında depresyon gelmektedir. Etrafımızda birçok kişi yaygın olarak depresyondayım veya depresyona girdim gibi cümleler kurar. Hatta bunun üzerine şarkılar bile yazılmıştır.

Peki Depresyon Tedavi Edilebilir Mi?

Depresyon tedavi edilebilen bir hastalıktır. Fakat burada önemli olan hastalığı kabul edip bunun için harekete geçmekir. Bazı hastalarımız bazen depresyona yakalandığını anlayamaz bile, hatta bu durum kronikleşmiş olabilirde. O yüzden depresyonu hafife almayıp bu durum yaşam kalitemizi bozmaya başlamadan önlem almak gerekir. Depresyon geçiştirilecek bir durum değildir.

Depresyonun da belli çeşitleri vardır. Hafif ve orta şiddetli depresyonlar ayakta tedavi edilebilir ve ilaçsız tedavi mümkündür. Fakat Majör Depresyon dediğimiz durumlar genellikle daha ağırdır,ilaç almak gerekebilir hatta bazı hastalarda hastaneye yatış görülebilir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ülkemizde ve tüm dünyada en genel geçer tedavi yöntemi ilaç tedavisi ve psikoterapilerdir. Fakat son yıllarda insanlar ilaçların yan etkilerinden şikayet etmekte ve antidepresanlara bağlanmamak için başka arayışlara girmektedir. Özellikle ilaç kullanmak istemeyen insanların sayısında artış vardır.Gebelik döneminde olan anne adaylarınında bu antidepresanları almaları çocuğa zarar verebilmektedir. Bu yüzden hamilelik haberini aldıktan sonra genelde bu ilaçlar bıraktırılır,ilaçsız yöntemlere yönelinir. Kimileri terapilere devam eder , bazı kişiler yoga ,pilates gibi sağlıklı yaşam yöntemlerini tercih ederler.

Bu alternatif arayış sonucu ve teknolojinin de gelişmesiyle tıp dünyasında depresyon tedavisi için çok önemli tedavi yöntemleri çıkmıştır. Bunlardan en önemlisi TMS Tedavisidir. TMS tedavisi aslında 2002 den beri FDA(Amerikan Gıda Ve İlaç Dairesi) onaylı olarak tüm dünyada uygulanmaktadır.

TMS Tedavisi Nedir?

Transcranial Manyetic Stimülasyon (TMS) tedavisi nöroloji ve psikiyatride kullanılmaya başlayan etkili bir tedavi yöntemidir. Manyetik akım yardımıyla beyindeki hücreler aktive edilerek o bölgenin canlanması amaçlanır. Hiç bir yan etkisi ve zararı olmayan bir tedavi yöntemidir. Gebe anne adaylarımız bile gönül rahatlığıyla bu tedaviyi olabilmektedir. Özellikle dirençli depresyon tedavisinde başarı oranı yüksektir. İlaç almak istemeyen ya da ilaç aldığı halde iyileşme olmayan hastalarımızın tercih ettiği bir yöntemdir.

18 yaş üzeri herkese uygulanabilmektedir.

Minimum 10 seans yapılmaktadır. Duruma göre 10 ile 20 seans arasında yapılabilmektedir.

Kullanım Alanları

  • Depresyon
  • Panik Atak
  • Anksiyete Bozuklukları
  • Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB)
  • Migren
WeCreativez WhatsApp Support
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?