Hafıza Sildirme Mümkün Müdür?

Son günlerde çok sık konuşulan,ünlü kişilerin de yaptırdığı TMS (TMU) Tedavisi hafıza siler mi?
Transkraniyal Manyetik Stimülasyon(TMS) olarak adlandırılan bu tedavi yöntemi nedir,ne işe yarar?

Aslında uzun zamandır tüm dünyada uygulanan bir yöntemdir TMS tedavisi. Özellikle dirençli Depresyon, Panik Atak, Anksiyete, Obsesif Kompulsif Bozukluk(takıntı) tedavisinde kullanılmaktadır. 


Mıknatıs kaplı bir coil yardımıyla beynin sıkıntılı bulunan bölgesine manyetik uyarım verilir ve o bölgenin tekrar aktive edilip kanlanması arttırılır.Uygulama bölgeleri de beyin haritalandırması denilen bir çekim yöntemiyle belirlenir.
Bu günlerde eski ve kötü anıları sildirmek için yaptırdığını söyleyen bir çok ismin bahsettiği aslında  üzüntü duymasına sebep olan bir olay ya da bir kişi takıntısının geçmesidir. Aslında bu tedavi yöntemi hafıza silmez. Her şeyi hatırlarız fakat takıntı haline gelmiş ,günlük yaşamımızı bozmaya başlayan, sürekli olan kötü düşünceler geçer.

Hiç bir yan etkisi olmayan bu tedavi yöntemi gebe hanımlar dahil 18 yaş ve üzeri herkese uygulanabilmektedir.Teknolojinin de gelişimiyle beyin görüntüleme teknikleri bize net sonuçlar verdiği için nokta atışı çalışılıp etkili sonuçlar alınmaktadır.

TMS tedavisi 2002 de Depresyon için , 2007 de de Migren tedavisi FDA( Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onayı almıştır.

Uzm. Kli. Psk. Meltem Demir Uğuz

WeCreativez WhatsApp Support
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?