Corana Virüsün İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri

Son günlerde tüm dünyanın gündemi olan corana virüsün insanlar üzerindeki psikolojik etkileri nelerdir?

Hepimizin bildiği gibi Çin'in  Wuhan kentinde başlayan Corona (covid-19) salgının diğer ülkerlerde de görülüp bize de gelmesinden sonra salgının ne kadar ciddi boyutlarda olduğunu anlamaya başladık. Her gün yeni bir şeyler öğrenip hayatlarımızda belli değişikliklere gittik. Sosyal izolasyon kavramı girdi hayatımıza ve evlerimizde daha fazla vakit geçirmeye başladık. Tabi ki bu durumun hem fizyolojik hem de psikolojik boyutları olacaktı.
İlk başlarda corona virüsün yol açtığı fizyolojik semptomlardan bahsederken yanı başımızda da belirmesinden sonra insanlarda psikolojik sıkıntılar da görülmeye başlandı. Özellikle bunların başında kaygı bozuklukları dikkat çekmektedir.
Hayatımızın her dönemi bir şeyler için kaygı duyarız.Aslında böyle salgın boyutlarında olan hastalıklarda herkesin biraz kaygı duyması normal bir şeydir. Kaygı duymalıyız ki kendimizi korumalıyız.
Bu durumun  iyi olan tarafı bu salgınla mücadele ederken kaygılı kişilerin kaygısız kişilere göre daha fazla dikkat edip daha fazla önlem almasıdır. Fakat kaygının da fazlası zarardır. İnsanın günlük yaşamını zorlaştırır ve yaşam kalitesini düşürür. Burada önemli olan kaygıyı kontrol edebilmektir.
Peki bu süreç içinde neler yapabiliriz ? 
Tabi ki  daha az sosyallik daha az iletişim ve kısıtlı hareketlilik bir çok insanı  depresif bir duruma sokabilir. Bir süre sonra evde yapabileceğimiz şeyler de kısıtlı olacağı için tek düze geçiirilen zamanlar bizi öfkelendirebilir. Fakat bir çoğumuz hayat telaşı içinde mutlaka zamanım olsa da şu kitabı okusam,şu filmi izlesem, şu yazılarımı yazsam demişizdir. Bu aktiviteler için bu zamanı bir fırsat gibi de düşünüp değerlendirebilirsiniz.
Evde küçük çocuk varsa mutlaka onlarla konuşulup bu durumun güzelce anlatılması gerekir. Bol bol oyun oynayıp iletişim kurmak gerekir. Aile içinde iletişim bu noktada çok önemlidir. Özellikle duyguların aile içinde dile gelmesi anlamayı ,anlaşılmayı kolaylaşırır. Rahatlama sağlar. Burada bedensel egzersizleri de unutmamak gerekir. Ev ortamında yapılabilecek nefes egzersizleri ve gevşeme hareketleri de bedenimize çok iyi gelecektir.

Uzm. Kli. Psk. Meltem Demir Uğuz

WeCreativez WhatsApp Support
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?